Prohlížením tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies. Souhlasím
TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE SÍLY ZDRAVÉHO STÁRNUTÍ - 2. DÍL

TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE SÍLY ZDRAVÉHO STÁRNUTÍ - 2. DÍL

Jak může být stárnutí těla díky stravě, pohybu a odpočinku silnější a zdravější?

Každý den cvičte (běh, jóga, fitness), maximálně se snažte kvalitně stravovat, vyhýbejte se všem negativním pocitům- nerozčilujte se a nezlobte se.

Pohyb formuje svaly

V průběhu stárnutí jsou již naše těla mnohem méně nastavená na růst a posilování svalů, než byla v mládí. Je to způsobeno tím, že tkáně jsou méně citlivé na námahu, která svaly „staví“ a tělo začíná produkovat mnohem méně proteinů. Vaše svaly především hladoví po bílkovině, a však tělo nedokáže delší dobu uchovávat proteiny, tak jako dokáže ukládat tuky.

Dlouhodobé  pravidelné cvičení a výživa dokážou výrazně zmírnit úbytek svalové hmoty, která z pravidla doprovází stárnutí.

Silné svaly chrání kosti a mozek

Tvorba svalů je nejlepší způsob, jak kompenzovat jeden z negativních příznaků, které přicházejí ruku v ruce s procesem stárnutí, tedy úbytek kostní hmoty. Silné svaly podporují kosti, chrání nás před zraněním. A proto je potřeba, abychom se se bez ohledu na náš věk nepřestaly pohybovat. Musíme být aktivní během celého dne. Nehýbeme-li se dostatečně často, stáří nás oslabí. Ale cvičení, pravidelný trénink, nás naopak posiluje.

Cvičení je velmi prospěšné pro naše duševní, tak tělesné zdraví a to v každém věku.

Metabolismu v střední fázi života

Spolu se stárnutí se náš metabolismus zpomaluje. Zhruba 70% energie, které vaše tělo každý den spálí, nemá nic společného se cvičením. Tato energie se spálí jen pouhými základními životními procesy- dýchání, trávení, srdeční tep nazývá se „bazální metabolický výdej“. V momentu kdy se základní metabolismus zpomaluje a snižuje, mnozí z nás ve svém životě zpomalí a začnou žít méně aktivně. Pohyb všechno změní, rychlost metabolismu je spojována především s vytrvalostním cvičením, tedy s vytrvalou tělesnou námahou v průběhu delšího období.

Vítězové

Už tedy víte, že stárnutí s sebou přináší nárůst tělesné hmotnosti, ztrátu svalové a kostní hmoty. Cvičení může přispět k váhovému úbytku, obnově svalové hmoty a může chránit i vaše kosti. Dodá vám také příjemný pocit a dobrou náladu. Odplaví se stres a vyplavené endorfiny zaplaví tělo dobrou náladou.

Hýbejte se, abyste měly zdravé srdce

Nejlepším způsobem jak si zachovat zdravé srdce, je cvičit. Jakákoliv kardiovaskulární činnost, která zrychluje krevní oběh, je skvělý způsob jak chránit srdce, cévy i plíce.

Hýbejte se, aby se vám dobře odpočívalo

Je doloženo, že na kvalitu spánku blahodárně působí cvičení, jóga, meditace.

Hýbejte se, aby se vám dobře myslelo

Cvičení pomáhá podněcovat nová nervová spojení v mozku, pomáhá nám s učením, pamětí.

Hýbejte se, abyste zůstaly štíhlé a úspěšně bojovaly s celulitidou

Cvičení nám napomáhá udržet si optimální tělesnou hmotnost. Hrbolatá pokožka, celulitida, postihuje především boky, stehna a hýždě, protože právě těchto partiích máme více tuku než jinde. Celulitida je sice ovlivněna i genetickými faktory, ale tělesná aktivita (skvělá na to je hot jóga), jež zvyšuje krevní oběh, může výskyt celulitidy snížit.

Hýbejte se, abyste se nepřestaly hýbat

Jestli nejste zvyklé na pravidelný pohyb, začněte úplnými základy- několikrát týdně se projděte po svém okolí. Když si na zátěž zvyknete, zvyšte dávky pohybu. Můžete se přihlásit na cvičení nebo si najít osobního trenéra. Zapojte se do cvičení společně s kamarádkou.

Vložit komentář

Všechna pole jsou povinná

Jméno:
Email: (není zobrazen)
Komentář: