Prohlížením tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies. Souhlasím
TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE SÍLY ZDRAVÉHO STÁRNUTÍ - 1. DÍL

TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE SÍLY ZDRAVÉHO STÁRNUTÍ - 1. DÍL

Jak může být stárnutí těla díky stravě, pohybu a odpočinku silnější a zdravější?

Každý den cvičte (běh, jóga, fitness), maximálně se snažte kvalitně stravovat, vyhýbejte se všem negativním pocitům- nerozčilujte se a nezlobte se.

Výživa, pohyb a spánek (společně) podporují buněčný růst „regenerace“, vytváří energii a dovolují všem tělesným ústrojím, aby fungovala optimální způsobem. Dbejte na tato „svatá pravidla“ a budete silnější, dokážete lépe čelit všem „výzvám“, které se vám postaví do cesty, ať už půjde o různá onemocnění, úrazy a stresové situace.

Výživa se rovná zdraví - je to život, je to osud. Potraviny, které jedly vaše matky, když jste byly ještě pouhým plodem, ovlivnily váš tělesný i mentální rozvoj. To co jste jedly vy samy, když jste rostly, vytvořilo základ vašeho zdraví v dospělosti. A vaše současná strava- i to, co sníte zítra, ovlivní, jak se budete cítit jako starší žena nebo muž.

Studie Světové zdravotnické organizace, došla k závěru, že lidem starším šedesáti let může kvalitní strava prodloužit život. Zúčastnilo se jí na 150 000 lidí (a téměř polovina z nich byly ženy).

Stravujte se tak, abyste měly zdravé srdce

Naše výživové potřeby se věkem mění, protože i naše těla se mění: v pokročilejším věku můžeme chránit například své srdce tím, že snížíme konzumaci nasycených tuků a tzv. trans-tuků neboli trans mastných kyselin a budeme si dávat pozor na množství sodíku.

Užívejte jídlo k tomu, aby vytvářelo dobrou náladu.

Nedostatek určitých výživových prvků může negativně ovlivnit i náladu. Vitamin B6, známý také pod jménem pyridoxin, pomáhá mozku vytvářet serotonin- důležitý neurotransmiter (je chemická látka, která slouží k přenášení vzruchů) dobré nálady. 

Serotonin je jedním ze základních neurotransmiterů. Umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, paměť, bolest, spánek i apetit. Přispívá také k celkovému pocitu pohody. Jeho nedostatek se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou až agresivitou. Hladina serotoninu se dá ovlivňovat chemickými léky i přírodními prostředky.

Stravujte se tak, aby jste si chránily mozek

V játrech, která fungují jako zásobárna svého druhu, je uložen vitamin B12, jenž je potřebný pro správné fungování mozku. Po padesátce však lidské tělo hůře absorbuje B12 z potravy, a tak se často stává, že právě tato věková skupina trpí nedostatkem vitaminu B12. Vitamin B12 se nachází především v mase, mléčných výrobcích (ve formě koenzymu), korýších a měkkýších. Z rostlinných řasy, kyselé zelí, pivo, když jí sníte dostatek a vaše tělo je téměř dokonale zdravé. Bohužel ho téměř obsahují pouze živočišného původu, což pro vegetariány je problém a je zapotřebí důsledně dbát na jeho doplnění formou výživových doplňků.

Stravujte se tak, abyste předcházeli s nemocemi stárnutí

Mezi největší zdravotní rizika spojená s procesem stárnutí patří onemocnění oběhového systému (srdeční infarkt, cukrovka) a deprese.
Foláty, které patří do skupiny vitamínů B, zajišťují ochranu proti všem nemocem stárnutí. Napomáhají ochraňovat mozek a nervový systém a příznivě působí na paměť, sluch, spánkové potíže, nervy, svalovou bolest a depresi. Foláty najdeme v luštěninách, zelenině s tmavě zelenými listy a pomerančích.

Jíme tak, abychom předešli obezitě

Jezte tak, abyste si udrželi zdravou tělesnou váhu a to znamená jíst vyváženou stravu, která se skládá z čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, bílkovin, zdravých tuků. Omezte sacharidy- cukry a průmyslově zpracované potraviny.

Vložit komentář

Všechna pole jsou povinná

Jméno:
Email: (není zobrazen)
Komentář: